Report of the Ministerial Candidate Committee


                The Ministerial Candidate Committee met 9 times during the year to accomplish the work entrusted to its care. Many additional hours were spent by individuals of the committee in private consultaion and counsel with men under our care.


                The Committee interviewed 17 men and 22 examinations were administered and graded.


                The l4th Annual Orientation Program for men under the care of the Committee was held at Pinebrook Junior College on June 7-9, 1988. Fourteen men participated in the program. The 15th Annual Orientation Program is scheduled for June 5-7, 1989. This is a change from prior years in that it is a Monday, Tuesday, and Wednesday. The Homiletics Seminar will be held on Monday morning.


                William C. Aukamp, David E. Gundrum, Ronald C. Hagy, William G. Schlonecker and Byron Widger were recommended to the Credentials Committee for Ordination Examination.

                Walter Johnston and Barnabas Marshall have been licensed as probationers during the year.


                R. Jerome Brush, Richard T. Paashaus, Brent Robinson, Robert Sloan, Jr. and Larry M. Smith have been approved as probationers who are eligible to receive a call as a Pastor of a Bible Fellowship Church.


                The Ministerial Candidate Committee recommends the acceptance of the following men under its care:



Probationers (year of licensing in parenthesis)



                                                       William C. Aukamp                                                       Rapid City, SD (1985)

                                                       Thomas A. Barshinger                                                       Catasauqua, PA (1986)

                                                       Douglas D. Bowne                                                       Spring City, PA

                                                       R. Jerome Brush                                                       Wallingford, PA

                                                       Arthur J. Frisbie                                                       Newark, DE (1976)

                                                       David E. Gundrum                                                       Reading, PA (1986)

                                                       Ronald C. Hagy                                                       Reading, PA (1986)

                                                       W. Neil Harding, Jr.                                                       Philadelphia, PA (1983)

                                                       Walter M. Johnston                                                       Wyomissing, PA (1987)

                                                       Barnabas Marshall                                                       Staten Island, NY (1988)

                                                       Christopher J. Morrison                                                       New Britain, CT

                                                       James E. Neher                                                       Graterford, PA (1987)

                                                       Richard T. Paashaus                                                       Coopersburg, PA

                                                       John M. Reed                                                       New Fairfield, CT

                                                       Brent E. Robinson                                                       Sinking Spring, PA

                                                       William G. Schlonecker                                                       Newark, DE (1985)

                                                       Robert A. Sloan, Jr.                                                        Birdsboro, PA

                                                       Larry M. Smith                                                       Lisle, NY

                                                       David H.C. Sng                                                       Hatfield, PA (1987)

                                                       Dennis W. Spinney                                                       Dudley, MA (1984)

                                                       Byron Widger                                                       Wappinger Falls, NY (1985)






Candidates


                                                       James Allay                                                       North Wildwood, NJ

                                                       Gary F. Bentley                                                       Telford, PA

                                                       Clifford B. Boone                                                       Allentown, PA

                                                       Carl J. Fischer                                                       Nazareth, PA

                                                       Harold B. Fravel, III                                                       Ephrata, PA

                                                       Harold G. Fried                                                       Union City, PA

                                                       Ronald A. Honeywell                                                       North East, MD

                                                       Gary L. McElroy                                                       Shoemakersville, PA

                                                       Philip J. Mitchell                                                       Allentown, PA

                                                       Duane E. Moyer                                                       Guadeloupe, F.W.I.

                                                       Scott A. Neiswender                                                       Bloomsburg, PA

                                                       John A. Poulette, Jr.                                                        Kempton, PA

                                                       Charles M. Snyder                                                       Chambersburg, PA

                                                       Jeffrey C. Stickler                                                       Allentown, PA

                                                       Warren N. Stuber                                                       Plymouth, MA

                                                       J. Richard Vroman                                                       Lansdale, PA

                                                       David R. Way                                                       Pleasant Valley, NY

                                                       Howard N. Wells                                                       Hatfield, PA



Applicants


                                                       David T. Allen                                                       Akron, PA

                                                       William N. Crowell                                                       Limerick, PA

                                                       Peter A. Fessler                                                       Lebanon, PA

                                                       Thomas J. Gardner                                                       Greenville, SC

                                                       Richard P. Jones, Sr.                                                        Emmaus, PA

                                                       Darryl K. MacPherson                                                       Quakertown, PA

                                                       Warren F. Shelly                                                       Lehighton, PA

                                                       Thomas F. Templeton                                                       Somers Point, NJ

                                                       Thomas P. Voorhees                                                       W. Trenton, NJ



Ministerial Candidate Committee: Carl C. Cassel, Chairman; John H. Herb, Secretary; Alva C. Cassel, Richard E. Taylor, Daniel G. Ziegler.